Kodechamp 2025
Kodechamp er en årlig, udfordrende og kreativ Scratch/Codinglab konkurrence i kodning, gameplay og pixelartgrafik. Bliv opmærksom på, hvordan du på afgørende måde kan stilladsere processen og hvordan du sørger for, at eleverne kommer i mål og får en fed oplevelse de vokser af!
Datoer og tilmeldSådan kommer du i mål sammen med dine elever!
Fagligt indhold
Fra skolestart efter sommerferien frem til fredag i uge 45, kan du sammen med eleverne begive dig på et kreativt og udfordrende kodeeventyr! Eleverne skal lave et retro computerspil i Scratch, hvor de selv designer gameplay, kode, pixelart og lyd - og det kan godt være en udfordring. Heldigvis har du god tid - og med dette kursus er du klædt på til at sikre succes for alle.
Udbytte
På kurset får du svar på disse spørgsmål og udfordringer
- Hvad er Kodechamp?
- Hvordan kan jeg deltage, hvis hverken jeg eller eleverne ikke kan kode i Scratch?
- Hvordan kan jeg tidsmæssigt arbejde med forløbet?
- Hvilke råd er afgørende vigtige at være opmærksom på?
- Hvordan tilrettelægger og differentierer jeg forløbet, så alle kan være med?
- Hvilke ressourcer og aktiviteter kan hjælpe mig og eleverne?
Og så prøver du også lige, at lave dit eget helt simple spil med din egen Pixelart grafik.
Målgruppen
Undervisere/pædagoger i 5.-9. klasse med interesse for en eller flere af følgende områder:
- Digitalt design og teknologisk handleevne
- Udvikling af elevernes problemløsningsstrategier og planlægningskompetencer.
- Udvikling af elevernes samarbejds- og kreative kompetencer.
Er du ikke i målgruppen?
Fortvivl ikke, vi har årligt mere end 300 kurser. Skulle vi mod forventning ikke have et, som passer til dig, så er vores konsulenter og undervisere specialiserede i at lave skræddersyede forløb. Kontakt os på cfu-kursus@ucl.dk for at høre mere.
Datoer og tilmeld
-
03.09.2025Kursus08:00 - 11:30